Vlastnit nemovitost je snem mnoha lidí. Dobrá zpráva je, že se většina z nás k tomuto snu dřív nebo později dopracuje. Nakonec si spousta lidí může říct, že konečně bydlí ve svém. Nemovitost sice může být stále zatížena hypotékou, ale lidé ví, že ji za nějakou dobu splatí a pak už bude jejich vysněný byt či dům pouze jejich. Pro většinu lidí pak taková nemovitost představuje největší podíl na jejich majetku. Zda je to dobře nebo špatně, o tom bychom zde mohli dlouze diskutovat. Jisté ale je, že pokud většinu vašeho majetku představuje jedna věc, v tomto případě nemovitost, vystavujete se riziku. Lépe řečeno vystavujete se třem rizikům.
Rizika spojená s vlastněním nemovitosti
- Riziko, že se poškodí nebo znehodnotí daná stavba.
- Riziko, že se poškodí movité věci v dané stavbě.
- Riziko, že vaše nemovitost způsobí škodu třetí osobě.
Tato rizika není dobré brát na lehkou váhu, jelikož taková nemovitost má často hodnotu několika milionů korun a představuje velkou část vašeho majetku. Při extrémní situaci byste mohli přijít o všechno. Navíc pokud je nemovitost zatížená hypotečním úvěrem, pak byste stále museli splácet hypotéku na již neexistující nemovitost. I z tohoto důvodu banky většinou povinně vyžadují pojištění nemovitosti. Banky se vždy snaží eliminovat nebo snížit riziko na minimum a vy byste měli také. Naštěstí jsou pojišťovny již dlouhou dobu schopné pokrýt tato všechna tři rizika. Na tato tři rizika existují tři druhy pojištění: Pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Pojďme se naučit mezi nimi rozlišovat a popsat jejich základní vlastnosti.
Pojištění nemovitosti
Toto pojištění by si měl zřídit vždy jen a jen majitel nemovitosti. Pokud jste tedy v nájmu nebo podnájmu, pak pro vás toto pojištění nemá smysl zařizovat. Jedná se o pojištění pro takzvané základní nebezpečí, kterými jsou například výbuch, požár, vichřice, úder blesku nebo sesuv půdy. Toto pojištění se týká i vodovodních škod. Tedy například, když vám praskne potrubí. Zjednodušeně můžeme říct, že toto pojištění je na danou nemovitost na tu celkovou stavbu nebo chcete-li schránku nemovitosti proti živelným pohromám. Pozor ale, toto pojištění nekryje povodně nebo záplavy. Na tyto situace se musíte připojistit, jestli to vůbec půjde. Pokud se totiž nachází vaše nemovitost v záplavovém území, pak se mohou pojišťovny zdráhat k uzavření pojistky.
Pojištění domácnosti
Pro vysvětlení pojištění domácnosti se často používá pomůcka, abyste si představili, že váš byt převrátíte vzhůru nohama a cokoliv z něj vypadne, spadá pod toto pojištění. Jedná se tedy o movité věci jako je nábytek, elektronika, cennosti atd. Pokud byt pronajímáte, tak by si toto pojištění měl sjednat nájemník. Pokud pronajímáte vybavený byt (O tom, zda je lepší byt pronajímat vybavený nebo nevybavený píši v tomto článku.), tak by se měly všechny vaše věci sepsat do nájemní smlouvy popřípadě do předávacího protokolu a pojistit by se měl pouze nájemník.
Pojištění odpovědnosti
Další neméně důležité pojištění je pojištění proti újmě třetí osobě. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy zapomeneme zavřít kohout vody a vytopíme sousedy. V tomto případě by si toto pojištění měl zřídit nájemník. Existují ale i situace, kdy je toto pojištění vhodné pro majitele nemovitosti. Pokud třeba odlítne střešní taška a rozbije sousedovo auto, pak je to zodpovědnost majitele.
Pojišťovny často také nabízí různé zvýhodněné balíčky, kde můžete nakombinovat více druhů pojištění. Vždy je dobré se zeptat, jestli by danou událost to či ono pojištění krylo nebo ne. Ano vím, není to vůbec snadné se v tomto tématu orientovat, ale dobrý realitní makléř by vám měl pomoci. Klidně mi napište a můžeme se o pojištění spojené s vlastnictvím nemovitosti pobavit. Rád vám pomůžu popřípadě doporučím zkušeného finančního poradce nebo pojišťovacího agenta z (i mimo) Olomouce.
Jiří Podešva
Realitní makléř nejen pro Olomouc