Kde zjistit, zda je pozemek stavební?

Stavební pozemek

Postavíme si svůj vlastní dům. Tak toto je sen mnoha lidí. Kdo by také nechtěl mít krásny rodinný dům, který bude přesně podle představ všech členů rodiny. Navíc s vlastním parkováním a zahradou. Jakmile se rozhodnete tento sen realizovat, musíte začít jednou jedinou věcí. Sehnat si pozemek. Nemůžete si ale koupit jakýkoliv pozemek. Musíte mít pozemek na kterém se dá stavět. Kde zjistit, zda právě ten váš vyhlídnutý pozemek je místo, kde si nakonec postavíte vysněný domeček? Začněte s katastrem nemovitostí.

Katastr nemovitostí

Do katastru nemovitostí se můžete podívat z pohodlí domova skrze stránku https://nahlizenidokn.cuzk.cz popřípadě použijte https://ikatastr.cz pokud neznáte číslo pozemku, ale víte, kde se na mapě daný pozemek nachází.

Katastr nemovitostí vám pomůže zjistit, kdo je skutečný vlastník nemovitosti. Také zde zjistíte, zda jsou na pozemku nějaká věcná břemena popřípadě zástavy. Katastr nemovitostí je tedy určitě velice užitečný zdroj informací a je dobré zde začít, když se zajímáte o nějaký pozemek. Pokud si ale myslíte, že se zde dozvíte, zda na daném pozemku můžete stavět, tak dávejte velký pozor. Katastr nemovitostí vám řekne, na jaký druh pozemku se právě díváte. Objevit tam můžete jednu z těchto variant.

Druhy pozemků podle katastru nemovitostí:

  • Zemědělské (Orná půda, Chmelnice, Vinice, Zahrada, Ovocný sad, Trvalý travní porost)
  • Lesní pozemek
  • Vodní plocha
  • Zastavěná plocha a nádvoří
  • Ostatní plocha

Zjistili jste, že pozemek, který realitní kancelář avizovala jako stavební, je v katastru vedený jako zahrada? Nezoufejte. Nemusí se jednat o podvod realitní kanceláře. A ano i tak možná stále můžete na daném pozemku stavět. Katastr nemovitostí pouze popisuje aktuální situaci nebo ještě lépe řečeno říká, pod jakým druhem je pozemek zapsán na katastru. Chcete-li ale zjistit, co se s daným pozemkem dá dělat, pak si musíte sehnat územní plán dané obce. Většina obcí má územní plán na svých webových stránkách, takže nemusíte ani vytáhnout patu z domu k tomu, abyste zjistili, zda je pozemek stavební.

Územní plán

Každý územní plán se skládá z více souborů. Doporučuji začít s hlavním výkresem, kde narazíte na grafickou mapu. Je to mapa vytvořena ve velkém detailu, kde si můžete najít váš pozemek a pak podle barvy zjistíte, jak je daný pozemek evidovaný. Jedná se o pozemek pro bydlení v domech? Bezva, potom máte o starost méně. Znamená to tedy, že zde můžu okamžitě stavět? To bohužel ne. Je potřeba ověřit více věcí. Například zda jsou zavedené a zkolaudované inženýrské sítě k pozemku, zda obec nevyhlásila stavební uzávěru nebo zda a případně kde jsou ochranná pásma od vašeho pozemku. Příště dané situace popíšu více dopodrobna.

Pokud ale chcete poradit s procesem nákupu pozemku už nyní, neváhejte se na mě obrátit. Kontakt naleznete zde.

Jiří Podešva

Realitní makléř nejen pro Olomouc

podesvajiri.cz

Další články

Kontaktní formulář

Vyplňte prosím tento formulář