Podlahová, užitná a obytná plocha

Plocha bytu

Pokud kupujete byt nebo dům jedna z prvních věcí, které vás zajímá je jak je daný byt nebo dům velký. Neboli kolik má metrů čtverečních. Neměli byste se ale spokojit například s číslem 80 m2. Proč? Protože je více ploch, které se používají při inzerci nemovitostí. Zaměřme se na tři nejpoužívanější:

Podlahová plocha

Podlahová plocha je dána zákonem jako součet celkové plochy bytu. Jednoduše je tedy ohraničena obvodovými zdmi bytu. Započítává se tedy do ní vše, co je uvnitř. Tedy i příčky, vestavěné skříně, místo pod radiátory, prostě vše. Nezapočítává se ale nic, co je mimo obvodové zdi. Neměli bychom tam tedy připočíst například balkon, lodžii nebo terasu.

Užitná plocha

U užitné plochy se oproti podlahové ploše počítají i příčky. Navíc se do této plochy může započíst i balkon, lodžie, terasa nebo sklep. Zde je ale dobré si to vždy s makléřem ověřit, co vše do užitné plochy započítává.

Obytná plocha

Obytná plocha je ještě složitější pojem a většinou ji realitní kanceláře ani neuvádí. Do obytné plochy patří jen místnosti, které lze vytápět a jsou větratelné. Musí také být větší než 8 m2. Nepatří tam tedy malé kuchyně, šatny, chodby ani koupelny. Ze své podstaty by obytná plocha měla být vždy menší než plocha podlahová a užitná.

Tyto definice si samozřejmě nemusíte pamatovat. Je ale dobré vědět, že udávané metry čtvereční se mohou značně lišit a vždy byste se měli ptát, jak byl daný rozměr spočítán. Pokud totiž platíte více jak 50 000 Kč za metr čtvereční (taková situace je v současné době v Olomouci a okolí), pak na každém metru záleží.

Ing. Jiří Podešva

Realitní makléř nejen pro Olomouc

podesvajiri.cz

Další články

Kontaktní formulář

Vyplňte prosím tento formulář