Podlahová, užitná a obytná plocha

Plocha bytu

Pokud kupujete byt nebo dům jedna z prvních věcí, které vás zajímá je jak je daný byt nebo dům velký. Neboli kolik má metrů čtverečních. Neměli byste se ale spokojit například s číslem 80 m2. Proč? Protože je více ploch, které se používají při inzerci nemovitostí. Zaměřme se na tři nejpoužívanější:

Podlahová plocha

Podlahová plocha je dána zákonem jako součet celkové plochy bytu. Jednoduše je tedy ohraničena obvodovými zdmi bytu. Započítává se tedy do ní vše, co je uvnitř. Tedy i příčky, vestavěné skříně, místo pod radiátory, prostě vše. Nezapočítává se ale nic, co je mimo obvodové zdi. Neměli bychom tam tedy připočíst například balkon, lodžii nebo terasu.

Užitná plocha

U užitné plochy se oproti podlahové ploše počítají i příčky. Navíc se do této plochy může započíst i balkon, lodžie, terasa nebo sklep. Zde je ale dobré si to vždy s makléřem ověřit, co vše do užitné plochy započítává.

Obytná plocha

Obytná plocha je ještě složitější pojem a většinou ji realitní kanceláře ani neuvádí. Do obytné plochy patří jen místnosti, které lze vytápět a jsou větratelné. Musí také být větší než 8 m2. Nepatří tam tedy malé kuchyně, šatny, chodby ani koupelny. Ze své podstaty by obytná plocha měla být vždy menší než plocha podlahová a užitná.

Tyto definice si samozřejmě nemusíte pamatovat. Je ale dobré vědět, že udávané metry čtvereční se mohou značně lišit a vždy byste se měli ptát, jak byl daný rozměr spočítán. Pokud totiž platíte více jak 50 000 Kč za metr čtvereční (taková situace je v současné době v Olomouci a okolí), pak na každém metru záleží.

Ing. Jiří Podešva

Realitní makléř nejen pro Olomouc

podesvajiri.cz

Další články

Ing. Jiří Podešva

Jsem realitní makléř. Pomůžu Vám vyřešit Vaše bydlení. Mé zaměření je Olomouc a okolí.

Služby

Oceňování nemovitostí
Prodej a pronájem nemovitostí
Nákup nemovitostí
Konzultace pro investory

Kontakt

© 2021 Ing. Podešva Jiří | Webdesign by Martin Novák

Získejte e-book ZDARMA!

5-duvodu-proc-neprodavat-s-realitkou-featured-img

Kontaktní formulář

Vyplňte prosím tento formulář