Když mě někdo požádá o pomoc s pronájmem bytu, tak se do toho pustím opravdu se vším všudy. Pronájmům se věnuji již od roku 2018 a vím, že co se podcení na začátku, se dříve či později projeví a může to způsobit nemalé starosti a finanční ztráty. Já proto pronajímám byty následovně.
Schůzka s majitelem
Nejdříve se setkám s majitelem a to nejlépe už v daném bytě a tam ho vyzpovídám. Zjistím stav nemovitosti, náklady na bydlení, poptám se na sousedy. Zeptám se také majitele, jaké plány s bytem do budoucna má. Zda hledá nájemníky na kratší dobu nebo ideálně na několik desetiletí. Pozorně poslouchám všechna přání a požadavky, abych pak věděl, koho přesně mám hledat. S majitelem také proberu celý proces pronájmu.
Příprava a inzerce nemovitosti
Jelikož pronajímám nemovitosti už několik let, vím, že je dobré každou nemovitost pro nové nájemníky připravit. Čistá a vymalovaná nemovitost by měla být samozřejmostí. Já si ale i ověřuji, že funguje vše ostatní. Odtéká voda, neteče baterie? Lze otvírat okna? Pokud je nějaký problém snažím se s majitelem domluvit, aby zařídil opravu a nový nájemník měl tedy vše v pořádku.
Až když je nemovitost připravena, přichází na řadu focení a natáčení. S fotografem se snažíme zachytit každý detail, aby měl případný zájemce úplnou představu o dané nemovitosti. K tomu také patří to, že si vždy nemovitost naměřím a posléze vytvořím půdorys.
Samozřejmostí je pak inzerce všude tam, kde chodí potenciální budoucí nájemníci hledat své nové bydlení.
Telefonuji, telefonuji a telefonuji
Jakmile mám inzerováno, přichází na řadu druhá strana. Potenciální nájemníci. V ideálním případě se jich ozve hodně. Čím více, tím lépe. Již se mi stalo, že se na pronájem ozvalo cca 40 zájemců. Co pak? Prohlídky od rána do večera 3 dny v kuse? Ne, to by byla ztráta času pro zájemce, pro mě jako realitního makléře a případně i pro majitele, kdyby se chtěl prohlídek zúčastnit. Nejdříve si se všemi zájemci popovídám, dopodrobna představím nabídku a upozorním na všechny plusy i minusy dané nemovitosti. Není nic horšího, než když potenciální nájemník dorazí na prohlídku, zjistí, že v domě není výtah a otočí se na patě. Toto všechno, už přece musí vědět ještě dříve než na prohlídku dorazí! Zájemců se také poptám na pár otázek. Nikoho nediskriminuji, ale pokud si majitel nepřeje v bytě domácího mazlíčka, tak to zájemcům sdělím. Stejně by se na to přišlo a majitel by si takového zájemce nakonec nevybral.
Pronajímám ale i přepisuji
Po těchto telefonátech zjistím, kolik zůstalo zájemců, kteří zároveň vyhovují požadavkům majitele. S nimi si pak domlouvám prohlídky. Prohlídky organizuji tak, aby bylo co nejvíce zájemců v jeden den s rozestupy cca 20 minut. Takto si můžu domluvit třeba 9 prohlídek během tří hodin a to většinou stačí, aby se našel nájemník, který má zájem v bytě bydlet a stejně tak se zalíbí i majiteli. Já si pak ještě ověřím, zda nájemník nemá nějaké exekuce nebo insolvence, což není neřešitelný problém, ale je dobré, aby to majitel bytu věděl.
Podpisem rezervační smlouvy to pro mě ale nekončí. Samozřejmostí je, že nabídnu majiteli přípravu nájemní smlouvy a postarám se i o vše ostatní. Tedy vyplnění předávacího protokolu, přepis energií a dokonce nabízím nájemníkovi i přepis internetu a televize. U přepisů nikdo nemusí nikam chodit, nic zařizovat. Nájemníci si zvolí, kolik chtějí platit zálohy za plyn a elektřinu, jak rychlý chtějí internet a jakou televizi a já jim dodám nabídku. Vše se vyřídí elektronicky a pro všechny to znamená méně starostí a méně zařizování. Jelikož mám smlouvy s dodavateli energií a služeb, tak pro své klienty dokážu zařídit nižší ceny než jsou běžně k dostání.
Když pronajímám byt já, tak se zkrátka můžete spolehnout, že zařídím vše od začátku do konce. Pro pronajímatele je navíc veškerý servis zdarma. Provize je hrazena nájemníky.
Přemýšlíte, zda je lepší pronajímat byt prázdný nebo vybavený? Přečtěte si tento článek.
Jiří Podešva
Realitní makléř nejen pro Olomouc